B12 vitamini sayesinde hafifletme. Dr. Hans-Joachim Zeisel, röportajda B12 vitaminin sedef hastalığında nasıl etki gösterdiğini açıklamıştır.

B12 vitamini sayesinde hafifletme
TIP B12 vitamini sedef hastalığının hafifletilmesine yardımcı olabilir.
Dr. Hans-Joachim Zeisel, röportajda B12 vitaminin sedef hastalığında nasıl etki gösterdiğini açıklamıştır.

Dr. Hans-Joachim Zeisel
Biyokimyager ve Pediatrist
 
 
B12 vitaminin sedef hastalığına ilişkin etki mekanizmasını açıklayabilir misiniz?
Örneğin sedef hastalığı gibi kronik enflamatuar cilt hastalıkları bulunan kişilerde, yüksek oranda nitrojen (NO) radikallerinin salınmasına yol açan proenflamatuar sitokinlerin varlığı karakteristiktir. B12 vitamini, NO'yu bağlayarak tehlikeli reaktif nitrojen (NO) radikallerinin oluşumunu durdurur. Bu reaksiyon bilimsel olarak kanıtlanmış ve bu doğrultuda yayınlanmıştır. Sedef hastalığı ya da atopik egzama bulunan hastaların ciltlerinde bu kadar azalan NO konsantrasyonu iltihabın gerilemesine yol açmaktadır.
 
B12 vitaminin sedef hastalığı üzerindeki etkileri nelerdir?
Burada, B12 vitaminin sedef hastalığı üzerindeki sistematik ve lokal etkileri arasında bir ayrım yapmamız gerekir. B12 vitamini eksikliğinde de ciltte değişiklikler meydana geldiği için, insanlar ellili yılların sonunda sedef hastalığını kas içerisinde B12 vitamini enjekte ederek tedavi etmeye çalışmıştır. Bir kaç olumlu rapor vardır, fakat bu işlem bir tedavi yöntemi olarak uygulanmamıştır. B12 vitamini doğruda zarar gören cilde enjekte edildiğinde daha iyi sonuçlar alınabilmiştir. Söz konusu lezyonlarda, kızarıklık, pullanma, plak kalınlığı vb. açısından sedef hastalığı şiddetinde düşüş görülmüştür.
 
Günümüzde B12 vitamini merhem olarak kullanılmaktadır. Bu, enjeksiyon ile aynı iyi sonuçlar gösteriyor mu?
Günlük b12 vitamini enjeksiyonlarıyla haftalar sonra elde edilen başarı, günlük merhem kullanımıyla da elde edilebilir – ve bu yöntem hem doktorlar hem de etkilenen kişiler için çok daha rahattır.

B12 vitamini merheminin etkisini kanıtlayan çalışmalar mevcut mudur?
Evet, B12 vitaminin sedef hastalığındaki olumlu etkilerini gösteren pek çok klinik çalışma vardır.
 
Sedef hastalığında B12 merhemi nasıl kullanılmaktadır?
B12 vitamini günde birkaç kez cildin etkilenen yerlerine uygulanır.
 
Yan etkileri ya da diğer dezavantajları var mıdır?
Tüm merhemlerde olduğu gibi, belirli içeriklere karşı oluşan alerjiler kapsam dışı bırakılamaz. Örneğin; B12 merheminin yağın geri kazandırılması için içerdiği avokado yağına karşı alerjiler vardır. Hatta B12 vitaminine karşı dahi bilinen alerjiler vardır. Bilinen nikel alerjisi bulunan kişilerde de dikkatli olunmalıdır. Burada, B12 vitamininde kompleks formda bulunan kobalta karşı da sıklıkla alerji bulunabilir. Bu alerjiler esasında nadirdir, fakat yine de göz önünde bulundurulmaları gerekir.
 
B12 vitamini ile yapılan tedavi tüm sedef hastalarına uygun mudur?
Mevcut alerjiler dikkate alındığında, tüm sedef hastaları B12 vitamini merhemi ile tedavi edilebilir. Özellikle hafif ila orta şiddetli progresif sedef hastalıklarında, merhem etkili bir tedavi yaklaşımıdır.
 
B12 vitamini merhemi çocuklara da uygulanabilir mi?
Neyse ki çocuk yaşlarda sedef hastalığı görülme sıklığı çok düşüktür. B12 vitamini merheminin kortizon içermemesi çocuk yaşlarda kullanımı sınırlandırılmış olan diğer içerikler bulunmaması nedeniyle, merhem çocuklara da uygulanabilir.
 
B12 vitamini diğer cilt hastalıklarında da kullanılabilir mi?
Evet, B12 vitamini diğer cilt hastalıklarında da kullanılabilir. Atopik dermatitte iyi sonuçlar görülmüştür. Akut, ıslatan tür için artık B12 vitamini jeli de bulunmaktadır. "Lichen ruber planus" adıyla bilinen temriyede de çok iyi etki ettiğine ilişkin birkaç rapor bulunmaktadır.
 
Mavena® B12 Ad Bariyer Krem
Sitesi:  http://www.mavena.com.tr/
E-Mail: info@mavena.com.tr
Tel : +90 (216) 328 61 60
Online Satış: www.dermahome.com
 
YouTube Tanıtım Videosu 
http://www.youtu.be/vZRDRXlVD0U

31.07.2015

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.